Úvod Služby Reference Realizované projekty Kontakty Nabídka knih

Scink obecný

Plavání v písku

Pro tohoto ještěra pocházejícího ze severní Afriky, kterému se přezdívá také „písečná ryba“ je písek tím nejpřirozenějším prostředím. Dokáže se do něčeho ponořit, běhat v něm nebo doslova plavat a to i v hloubce několika desítek centimetrů…opravdu jako ryba ve vodě. Nebo podle některých vědců ještě lépe – písek údajně klade scinkovu tělu menší odpor než voda tělu mnohé ryby. Jak je to možné? Celé scinkovo tělo je přizpůsobeno životu v písku. Oči i nozdry má velmi malé, jednak proto, aby se mu nezanášely pískem, ale hlavně proto, aby ho při pohybu v něm nezpomalovaly. Čenich si svým aerodynamickým tvarem nezadá s hlavou ryby a dlouhý a silný ocas umožňuje provádět vlnivé pohyby; scink se dokáže pohybovat, podobně třeba jako úhoř, vlnivými pohyby celého těla.

Jeho hlavní tajnou zbraní jsou však šupiny, které vědce fascinují již desítky let. Podle některých z nich by se scink mohl stát „gekonem zítřka“, to znamená zdrojem poznání a inspirace v oboru bioniky. Jeho šupiny jsou extrémně odolné vůči otěru. Pokusy ukázaly, že se třením poškozují méně než ocel. Přitom však – na rozdíl od oceli – nejsou tvrdé. Jsou tvořeny výhradně keratinem (rohovinou), tedy jednoduchou organickou hmotou. Zde se rýsují cesty vývoje nových materiálů – odolných vůči otěru, „ultrahladkých“ a navíc biologicky odbouratelných.

To ještě není všechno! Vědci zjistili, že šupinky scinků jsou lemovány maličkými trny (v řádu mikrometrů), které působí jako hromosvody. Stahují statickou elektřinu vznikající třením těla o písek a usměrňují ji způsobem, který usnadňuje pronikání těla zvířete tímto prostředím. Tato výměna elektrické energie mezi zvířetem a jeho prostředím nám může napovědět mnohé o získávání elektřiny v budoucnosti. Jedno je jisté, „písečná ryba“ má před sebou na poli bioniky víc než skvělou budoucnost!

 

 

Scink obecný: Plavání v písku. FOURNIER, Mat. Příroda: nekonečná inspirace vědy : historie technických vynálezů, k nimž nás přivedlo zkoumání živých organismů. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2013, s. 118. ISBN 978-80-255-0736-0.

© 2024 Insion

Mapa stránek Vytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku   AC Innovation » Realizované projekty » Řízení inovací » Inspirace vědy » Scink obecný



Kontakty:

AC Innovation s.r.o.
Poděbradská 206/57
198 00 Praha 9 - Hloubětín