Zebra stepní
Optický klam
Jak jsou zebry pruhované? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. Když se na zebru podíváte pozorně, zjistíte, že její černé a bílé pruhy zdaleka nejsou pravidelné. Nejenže každé zvíře je jiné, ale ani na jednom zvířeti nenajdete žádnou souměrnost. Jednotlivé pruhy různě splývají nebo se rozdělují, případně ztrácejí, a výsledným dojmem je – optický klam.
Koncem 19. století se přírodovědci přesvědčení Darwinovou teorií evolucí zoufale pokoušeli najít vysvětlení, proč jsou zebry pruhované právě tak, jak jsou. Je to důsledek přizpůsobení se (čemu?), z jakého důvodu se pruhování vyvinulo a jaký je vlastně jeho smysl? A byl to překvapivě malíř Abbott Thayer, který jako první přišel s vysvětlením, že pruhy zebrám pomáhají stát se neviditelnými.
Jednou ze základních podmínek přežití kopytníků je uniknout šelmám, proto všichni umějí běhat. Druhým způsobem, jak si zachránit život, je mít barvu podobnou jako prostředí, ve kterém žijí, jako například gazely. Thayer byl přesvědčen, že černobílé pruhování pomáhá zebrám na prudkém africkém světle opticky splynout s prostředím. Rozhodným odpůrcem Thayerovy teorie nebyl nikdo jiný než Theodore Roosevelt, bývalý americký prezident a zkušený lovec, který tvrdil, že není nic nápadnějšího než zebra uprostřed savany. Na začátku první světové války zkusili Thayer a jeho stoupenci použít „zebří“ pruhování k maskování britských válečných lodí. Tato myšlenka byla realizována od roku 1917; během následujících 20 let byly černobílými pruhy pomalovány stovky britských lodí i amerických. Úmyslem nebylo lodě zneviditelnit, ale učinit hůře rozpoznatelnými jejich velikost, tvar a směr pohybu. Účinnost tohoto opatření se však nikdy jednoznačně neprokázala.
V současnosti se většina vědců kloní k Thayerově teorii: Pruhování má zebry učinit obtížněji viditelnými očima predátorů (ne však, jak říkal Thayer, neviditelnými). Thayer nevzal v úvahu jednu důležitou věc – zebry žijí ve stádech. Pokud chce lev, jakožto jejich úhlavní nepřítel, některé zvíře ulovit, musí ho nejdříve oddělit od stáda. A pruhování způsobuje, že zebry jsou ve skupině velmi obtížně odlišitelné jedna od druhé. Zebrování je prostě optickým klamem určeným k matení lvů.
Zebra stepní: Optický klam. FOURNIER, Mat. Příroda: nekonečná inspirace vědy : historie technických vynálezů, k nimž nás přivedlo zkoumání živých organismů. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2013, s. 150. ISBN 978-80-255-0736-0.