Úvod Služby Reference Realizované projekty Kontakty Nabídka knih

Slanobýl draselný

Digitální architektura

Ačkoli není jméno slanobýl příliš povědomé, zná tuto rostlinu takřka každý. To platí především o divácích westernů. Jeho pichlavé koule, povalující se za dopravu stylové muziky hnány větrem po prašné cestě se staly jedním ze symbolů Divokého západu. Slanobýl přitom navzdory zažitým představám vůbec nepochází z Ameriky, ale z Ruska. Jeho semena byla dovezena do Kalifornie začátkem 20. století v podpalubí lodí přijíždějících z Číny. Jde o typický invazní druh, který má částečně na svědomí rozšiřování suchých oblastí, kde se mu výborně daří. Jeho způsob pohybu přispívá k erozi povrchové vrstvy půdy.

Amerického architekta Dennise Dollense však nezajímala tolik historie slanobýlu, ale hlavně jeho rozvětvené lodyhy. V 90. letech 20. století hledal Dollens v říši rostlin modely, které by mu pomohly s návrhy nových architektonických řešení. Přesněji řečeno doufal, že u rostlin najde inspiraci pro nové způsoby konstrukce. Slanobýl se se svými bohatě rozvětvenými a vzájemně propletenými lodyhami, opatřenými trny se schopností přichytit se stylem „suchý zip“ takřka ke všemu, jevil jako ideální model. Tvoří útvary značně pevné, podobné stylu, kterému architekti říkají „mříž“, odolné vůči tlaku díky trojúhelníkovitým příčkám podobným těm, jaké se používají například na konstrukcích četných mostů.

Ale jak napodobit změť lodyh slanobýlu? Pomocí počítače. Slanobýl totiž inspiroval i digitální architekturu. Princip spočívá v tom, že její konstrukční prvky vycházejí z rostlinných vzorů, ovšem zpracovaných s použitím digitalizace. Že je to paradox? Jen zdánlivý; víme již od slavného matematika Fibonacciho, že rostliny mohou být víc než platnými pomocníky matematiků a architektů. Výsledkem práce Dennise Dollense jsou budovy, v nichž jsou místnosti rozmístěny současně pravidelně i nepravidelně, stejně jako květy na lodyze nebo rozvětvení u slanobýlu. Se svým týmem tedy vytvořil software XFROG schopný navrhovat (samozřejmě na základě přesných výpočtů) stavby po vzoru rostlin, jinými slovy nechat budovy růst jako v modelu 3D.

 

 

Slanobýl draselný: Digitální architektura. FOURNIER, Mat. Příroda: nekonečná inspirace vědy : historie technických vynálezů, k nimž nás přivedlo zkoumání živých organismů. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2013, s. 124. ISBN 978-80-255-0736-0.

© 2023 Insion

Mapa stránek Vytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku   AC Innovation » Realizované projekty » Řízení inovací » Inspirace vědy » Slanobýl draselnýKontakty:

AC Innovation s.r.o.
Poděbradská 206/57
198 00 Praha 9 - Hloubětín