Úvod Služby Reference Realizované projekty Kontakty Nabídka knih

Tučňáci

Jak šetřit energií

Když připjali biologové v 70. letech minulého století tučňákům mikrovysílače, aby je mohli sledovat vodou, s překvapením zjistili, že tito ptáci se dokážou potopit do hloubky až několika set metrů. Tučňáci dokážou lovit ryby nejen pod ledem, ale i v blízkosti mořského dna, kde je hydrostatický tlak 40krát vyšší než při hladině. Jedná se o rekord mezi zástupci ptačí říše a vlastnosti, které tučňákům toto umožňují, jsou snem všech konstruktérů lodí, ponorek, letadel i automobilů. Tučňáci ovládají tajemství, jak hospodařit s energií.

Pokud se jakýkoliv živý tvor nachází v moři v hloubce 500 metrů, jediným způsobem, jak přežít, je vydávat tak málo energie, kolik je nezbytné pro udržení tělesné teploty, a snížit tepovou frekvenci, aby se nespotřebovávalo větší než minimální nutné množství kyslíku. Během potápění umožňuje tučňákům jejich metabolismus zpomalit činnost všech vnitřních orgánů a díky hydrodynamickému tvaru těla dokážou urazit maximální vzdálenost s vynaložením minimálního úsilí. Vědci spočítali, že kdyby byl tučňák automobilem, dokázal by ujet 1500 km s jediným litrem benzínu! Takový rekord je zřejmě nepřekonatelný, a to i v říši přírody.

Proto je biomechanika tučňáků (to znamená hydrodynamický tvar jejich těla a způsob, jakým při plavání koordinují své pohyby) předmětem velmi podrobných výzkumů. Němec vědec Rudolf Bannasch, odborník na bioniku, který učinil tučňáka svým kultovním zvířetem (a „nejlepším učitelem“), strávil pozorováním těchto ptáků v Antarktidě několik měsíců. Pod Bannaschovým vedením spatřilo světlo světa několik prototypů nejen ponorek a lodí, ale také letadel, které vycházely z hydrodynamického tvaru těla tučňáka. Tato vozidla kladou okolnímu prostředí – vzduchu nebo vodě – odpor až o 35 % nižší než jiné srovnatelné modely.

 

To ale není všechno, v současnosti jsou vyvíjena četná vozidla inspirovaná tučňáky, například včetně prototypu jízdního kola a obojživelného minivozidla. Bez přehánění lze říci, že tučňák by byl ideálním dopravním prostředkem ve vodě, stejně jako ve vzduchu, navzdory paradoxu, že ačkoliv je pták, neumí létat.

 

 

Tučňáci: Jak šetřit energií. FOURNIER, Mat. Příroda: nekonečná inspirace vědy : historie technických vynálezů, k nimž nás přivedlo zkoumání živých organismů. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2013, s. 132. ISBN 978-80-255-0736-0.

© 2024 Insion

Mapa stránek Vytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku   AC Innovation » Realizované projekty » Řízení inovací » Inspirace vědy » Tučňáci



Kontakty:

AC Innovation s.r.o.
Poděbradská 206/57
198 00 Praha 9 - Hloubětín