Úvod Služby Reference Realizované projekty Kontakty Nabídka knih

Termiti

Hromadné bydlení s pasivní klimatizací

Je možné vybudovat podzemní město, kde dva miliony obyvatel žijí, pracují, odchovávají potomstvo a skladují zásoby potravy, město dokonale chráněné před slunečním světlem a srážkami, v němž panuje stálá teplota? My lidé toho sice zatím schopni nejsme, ale termiti tento způsob stavění obydlí ovládají dokonale. Savanoví termiti, na rozdíl od svých příbuzných žijících v kmenech stromů, si budují z jílu specifická obydlí zvaná termitiště, která bývají vysoká 6-8 metrů a mohou mít až 30 metrů v průměru.

Stavebním materiálem je termitům zemina zvlhčená jejich slinami, která v slunečním žáru tuhne, čímž se vzniklá hmota stává extrémně odolnou.

 

Termitiště jsou vybavena dokonalým systémem pasivní klimatizace. V jeho chodbách a komorách panuje stálá teplota, která nikdy nepřekročí 23 °C ani v tropických oblastech, kde okolní teplota může být i dvojnásobně vyšší. Kromě tepelného pohodlí dokážou termití stavitelé zajistit i to, aby v jejich stavbách byla stálá vzdušná vlhkost, a to i v případě, že termitiště stojí uprostřed pouště.

 

Termitiště se sice tyčí do značné výšky, ale základy má pod zemí. Kruhová základna termitiště zasahuje někdy až do hloubky 2 metrů, tedy do vlhkých vrstev půdy. Z nich termitiště nasává vlhkost, která díky stálé výměně teplot, jaká v termitišti probíhá, zajišťuje uvnitř potřebnou hladinu vzdušné vlhkosti. Jak? Hlavní komíny dosahující až na vrcholek stavby odvádějí zevnitř teplý vzduch, zatímco boční šachty umožňují větrání těchto komínů a regulaci teploty.

Ale to ještě není všechno, funkce systému klimatizace je stále průběžně ovlivňována samotnými termity, kteří utěsňují či otevírají komíny a další otvory zajišťující optimální ventilaci; právě tato neustálá obsluha je nejtěžším problémem při napodobování termitího modelu u staveb obytných budov.

 

První budova klimatizovaná podle termitiště byla postavena v zimbabwském Harare. Eastgate Center, velká budova skrývající mnoho kanceláří a nákupní centrum je vybavena systémem ventilace umožňujícím oběh čerstvého vzduchu nasávaného pod zemí a odvod teplého vzduchu na každém poschodí komíny převyšujícími střechu budovy. Tento systém nejenže funguje, ale navíc je ekologický: Eastgate Center spotřebovává pouhých 10 % energie oproti budovám srovnatelné velikosti vybaveným klasickou klimatizací. Architekti mají o čem přemýšlet…

 

 

Termiti: Hromadné bydlení s pasivní klimatizací. FOURNIER, Mat. Příroda: nekonečná inspirace vědy : historie technických vynálezů, k nimž nás přivedlo zkoumání živých organismů. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2013, s. 130. ISBN 978-80-255-0736-0.

© 2023 Insion

Mapa stránek Vytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku   AC Innovation » Realizované projekty » Řízení inovací » Inspirace vědy » TermitiKontakty:

AC Innovation s.r.o.
Poděbradská 206/57
198 00 Praha 9 - Hloubětín