Úvod Služby Reference Realizované projekty Kontakty Nabídka knih

Ušně

Pevnější než ocel

Jaký materiál na světě je nejpevnější? Není to ani kevlar, ani ocel, ani žula – ale ulita mořského plže jménem ušeň (rod Haliotis). Tito plži, pojmenování v řadě jazyků podle tvaru schránky připomínající ušní boltec, se vyskytují v pobřežních vodách většiny světových moří (tedy tam, kde ještě nebyli vyhubeni lovem pro kulinářské účely). Na pohled nevypadají ušně nijak zvlášť zajímavě. Žijí přisedle na skalách a jejich schránky bývají pokryté různými výrůstky a porostlé řasami. Zato uvnitř schránky se skrývá perleťová vrstva zářící odlesky modré, růžové a zelené barvy… Tato krása je další příčinou, proč dnes hrozí četným druhům ušní vyhynutí.

Krom výtečné chuti se ušně vyznačují ještě jednou výjimečnou vlastností: tvoří materiál tak odolný, že mezi lidskými výrobky nemá konkurenci. Jak? Schránka ušně vděčí za svou pevnost uspořádání a složení bezpočtu drobných šupinek, jimiž je tvořena. Její stavba je technickým zázrakem, který způsobuje, že výsledný produkt (teda schránka) je 3000krát pevnější a odolnější než materiály, z nichž je složen (bílkoviny a uhličitan vápenatý). Vrstvy uhličitanu vápenatého se vzájemně překrývají a mezi nimi je vždy tenká vrstva bílkovin, která působí jako cement. Výsledek je struktura podobná překližce, avšak v mnohém menším měřítku. Každá vrstva odpovídající centimetrové překližce je tu silná jako lidský vlas.

 

Není divu, že tajemství pevnosti schránek ušní už dlouho fascinuje mnohé vědce. V posledních letech spatřila světlo světa řada materiálů se strukturou podobnou perletí ušní. „Plastová ocel“ vyrobená v laboratořích michiganské univerzity je tvořena několika vrstvami mikroskopického jílu spojeným lepidlem na bázi polymerů. Na univerzitě v San Diegu v Kalifornii zase vznikl „kovový plášť“, napodobující strukturu perleti střídáním vrstev hliníku a titanu. Tyto materiály odolávají vnějšímu poškození téměř dokonale. Pokud se jejich struktura silou nárazu poruší, trhlina se nezvětšuje směrem dál do hloubky, ale rozptýlí se do stran mezi jemnými vrstvami, kterými je materiál tvořen. První praktické využití se nabízí při výrobě neprůstřelných vest.

 

 

Ušně: Pevnější než ocel. FOURNIER, Mat. Příroda: nekonečná inspirace vědy : historie technických vynálezů, k nimž nás přivedlo zkoumání živých organismů. 1. vyd. Čestlice: Rebo, 2013, s. 136. ISBN 978-80-255-0736-0.

© 2024 Insion

Mapa stránek Vytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku   AC Innovation » Realizované projekty » Řízení inovací » Inspirace vědy » Ušně



Kontakty:

AC Innovation s.r.o.
Poděbradská 206/57
198 00 Praha 9 - Hloubětín